x تبلیغات
اموزش زبان

انواع سوالات لیسنینگ آیلتس

در این مقاله قصد داریم انواع سوالات لیسنینگ آیلتس را معرفی کنیم. برای داوطلبی که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارد ضروری است که با انواع سوالات لیسنینگ آیلتس آشنا باشد تا بتواند با آمادگی کامل خود را برای مواجه با این سوالات آماده کند.

پاسخگویی به هر نوع از این سوالات نیازمند استراتژی و مراحل خاصی است که اگر به درستی توسط داوطلب دنبال نشود می تواند برای او دردسر ساز باشد. این موضوع از آنجا اهمیت بیشتری پیدا می کند که بدانید شما در آزمون لیسنینگ آیلتس فقط یکبار به فایل صوتی گوش می دهید. کوچک ترین اشتباهی می تواند باعث شود شما سوالات مربوط به یک بخش را به کلی از دست بدهید.

لذا در قدم اول لازم است شما به طور کامل با انواع سوالات لیسنینگ آیلتس آشنا باشید تا بتوانید در قدم بعدی استراتژهای صحیح رفتار با این گونه سوالات را یاد بگیرید.

 

پیشنهاد ویژه ما: دوره های آنلاین آیلتس آرمانی

کلیاتی در مورد بخش لیسنینگ آزمون آیلتس

انواع سوالات لیسنینگ آیلتس به شکلی هستند که بتوانند به طور وسیع و دقیق توانایی شما در مهارت شنیداری را بسنجند. برای موفقیت در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس شما باید قادر باشید لهجه ها و گویش های مختلف صحبت به زبان انگلیسی را درک کنید. همچنین شما باید توانایی تشخیص درک مطلب و دریافت صحیح ایده اصلی، اطلاعات خاص و جزئیات خواسته شده را از فایل صوتی داده شده داشته باشید. برای این منظور سوالات متنوعی برای بخش لیسنینگ آیلتس طراحی می شود.

در لیسنینگ آزمون آیلتس، مهارت شنیداری داوطلبان در 4 بخش مختلف مورد ارزیابی قرار می گیرد. هر بخش شامل 10 سوال می باشد و از آسان به سخت طراحی شده است. فایل صوتی فقط یکبار پخش می شود. لیسنینگ آیلتس حدود 30 دقیقه زمان خواهد برد و 10 دقیقه نیز به شما زمان داده می شود تا پاسخ ها را به پاسخنامه منتقل کنید. یعنی این بخش مجموعا حدود 40 دقیقه زمان احتیاج دارد. لیسنینگ آیلتس برای آزمون جنرال و آکادمیک یکسان است.

 

نحوه محاسبه نمره بخش لیسنینگ آیلتس

 

نمره لیسنینگ  (Listening score)شما در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس بر حسب تعداد جواب های درستی که داده اید مشخص می شود. انواع سوالات لیسنینگ آیلتس در کل دارای 40 سوال است که در جدول زیر، نمره بر اساس تعداد جواب های صحیح نمایش داده شده است.

نمره بخش لیسنینگ تعداد جواب های درست
9 40-39
8.5 37-37
8 36-35
7.5 34-32
7 30-31
6.5 29-26
6 25-23
5.5 22-18
5 17-16
4.5 15-13
4 12-11

 


 

انواع سوالات لیسنینگ آزمون آیلتس

 

همانطور که اشاره کردیم، در لیسنینگ آزمون آیلتس داوطلبان با انواع مختلفی از سوالات مواجه می شوند تا مهارت شنیداری آنها به صورت کامل و دقیق مورد ارزیابی قرار بگیرد. برای پاسخ به انواع سوالات لیسنینگ آیلتس داوطلب می بایست تکنیک های مختلفی را برای درک مطلب لیسنینگ تمرین کرده باشد. این تکنیک ها شبیه به آنچه در مقاله تکنیک های ریدینگ آیلتس به آن اشاره کردیم می باشند. گوش دادن به فایل صوتی برای درک ایده اصلی، اطلاعات خاص و جزئیات. این سه تکنیک در سوالات متنوع لیسنینگ آزمون آیلتس که در ادامه معرفی می کنیم کاربرد دارد.

1. سوالات چند گزینه ای (Multiple Choice)

سوالات چند گزینه ای آیلتس، به دو نوع مختلف ارائه می شوند.

نوع اول

در این مدل از این سوالات که دارای سه گزینه می باشند، شما باید یک گزینه را انتخاب و در پاسخنامه وارد کنید.

برای مثال:

?Which area is the nearest one to South Hill

 1. a.Town hall         b. Library          c. Cathedral

 نوع دوم

در این نوع از سوالات شما باید دو یا چند گزینه را از بین گزینه های موجود که بیش از سه گزینه است انتخاب کنید.

برای مثال:

 ?Which three activities that volunteers did are mentioned

 1. cooking
 2. cleaning
 3. shopping
 4. decorating
 5. delivering meals
 6. childcare

سوالات تطبیقی (Matching)

نوع دیگری از انواع سوالات لیسنینگ آیلتس، سوالات تطبیقی است. در این نوع سوالات داوطلب می بایست با گوش دادن به فایل صوتی، موارد مربوط را به هم ارتباط دهد و گزینه صحیح را در پاسخنامه بنویسد. سوالات تطبیقی انواع مختلفی دارند و می توانند تیتر، نقشه و … باشند. برای مثال:

سوالات تطبیقی آیلتس

سوالات نامگذاری نقشه، برنامه یا دیاگرام (Plan, map, diagram labelling)

در این نوع سوالات به داوطلبان یک نقشه، دیاگرام یا برنامه می دهند و داوطلبان می بایست با گوش دادن به فایل صوتی، گزینه مربوط به هر بخش از شکل را در قسمت مربوطه در پاسخنامه بنویسند. معمولا گزینه ها به داوطلبان داده می شود و داوطلب باید گزینه مربوط به هر قسمت شکل را به درستی تشخیص دهد و وارد پاسخنامه کند.

نامگذاری نقشه
سوالات تکمیل فرم، متن، فلوچارت، خلاصه متن (Form, note, table, flow-chart, summary completion )

در این نوع سوالات داوطلبان به فایل صوتی گوش میدهند و با پر کردن جاهای خالی، یک متن، فرم، فلوچارت یا خلاصه متن را کامل می کنند.

برای مثال: (کامل کردن متن)

تکمیل فرم

سوالات تکمیل جمله (Sentence completion)

نوع دیگری از انواع سوالات لیسنینگ آیلتس تکمیل جمله می باشد. همانطور که از نام این سوالات مشخص است، شما باید جمله های ناکامل بر اساس فایل صوتی را با کلمات مناسب کامل کنید. این سوالات دارای محدودیت تعداد کلمه هستند. برای مثال:

تکمیل جملهسوالات با جواب کوتاه (Short answer questions)

در این نوع سوالات، شما می بایست به فایل صوتی گوش دهید و جواب کوتاه مناسب برای هر سوال را در پاسخنامه بنویسید. این سوالات نیز محدودیت تعداد واژه دارند.

برای مثال:

جواب کوتاهمهمترین نکات لیسنینگ آیلتس

 • پاسخ های غلط در آزمون آیلتس نمره منفی ندارند پس بهتر است به تمام سوالات بخش لیسنینگ پاسخ دهید. هر چند به دلیل اینکه سوالات طوری طراحی می شوند که به گزینه های اشتباه نیز به طریقی در فایل صوتی اشاره می شود و احتمال اینکه انتخاب شما به گزینه اشتباه ختم شود زیاد است، اما بهتر است شانس خود را امتحان کنید.
 • فایل های صوتی در آزمون آیلتس فقط یکبار پخش می شوند پس نهایت دقت خود را بکار ببرید و اگر از سوالی جا ماندید روی آن متمرکز نشوید و از آن بگذرید زیرا ممکن است هماهنگی متن و فایل صوتی را گم کنید و تمام سوالات آن بخش را از دست بدهید.
 • به تعداد کلمات مجاز برای درج در پاسخنامه دقت کنید. حتی اگر جواب شما صحیح باشد، در صورت عدم رعایت تعداد لغات، نمره سوال را از دست می دهید.
 • به نوع جواب سوال دقت کنید. اگر جواب مفرد است به دنبال جواب های جمع در فایل صوتی نباشید.
 • شما باید همیشه حداقل یک قدم از فایل صوتی جلو باشید و در حین نوشتن پاسخ سوالات، به جاهای خالی سوالات بعدی و کلمات کلیدی آنها دقت کنید.
 • قبل از شروع به اجرای فایل صوتی و در طول زمانی که گوینده به مسائل فرعی در فایل صوتی اشاره دارد، سوالات را جلوتر بخوانید تا هنگام گوش دادن به فایل صوتی بهتر بتوانید پاسخ ها را پیدا کنید.
 • برای جواب های چند گزینه ای جواب ها را باید حتما با a, b, c, d در پاسخ نامه بنویسید و دقت کنید که نباید کلمه جواب را در پاسخنامه بنویسید.
 • در آزمون آیلتس، هم اسپلینگ آمریکایی و هم بریتیش قابل قبول است.
 • پاسخ ها باید حتما مانند بخش ریدینگ با مداد نوشته شود.
 • برای نوشتن پاسخ می توانید کلمات را با حروف بزرگ یا حروف کوچک بنویسید.
 • به املای کلمات دقت کنید. حتی اگر جواب شما درست باشد ولی آن را با املای اشتباه نوشته باشید، نمره ای به شما تعلق نمیگیرد.
 • هنگام پاسخ به سوالات به نوع واژه ها دقت کنید. آیا جوابی که دنبال آن هستید فعل، اسم، صفت یا … است. با دانستن نوع لغت می توانید در فایل صوتی روی آن تمرکز کنید و بهتر جواب را پیدا کنید.
 • هنگام شنیدن فایل صوتی به Words-indicators توجه کنید. لغاتی مانند however، but، then و finally به شما کمک می کنند بتوانید روند پیشروی فایل صوتی را بهتر دنبال کنید و راحت تر به جواب برسید.
 • انواع سوالات لیسنینگ آیلتس در کل دارای 40 سوال است و همگی دارای نمره یکسان می باشند، پس سعی کنید با تمرکز در پیدا کردن جواب یک سوال، جواب بقیه سوالات را از دست ندهید.
 • آیلتس یک آزمون بین المللی است و شما در این آزمون ممکن است با انواع لهجه های انگلیسی روبرو شوید. قبل از آزمون باید برای درک تمام لهجه ها تمرین کافی داشته باشید.

انواع سوالات رایتینگ تسک 2

در بحث پیرامون انواع سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس، دسته بندی های مختلفی وجود دارد. اساتید و کتاب های مختلف آیلتس دسته بندی های مخصوص به خود را برای انواع سوالات تسک 2 آیلتس ارائه داده اند. تعداد این دسته بندی ها در کتاب های مختلف فرق میکند و از 2 تا حتی 8 دسته در منابع مختلف دیده می شود. اما اگر نوع دسته بندی را کنار بگذاریم و از دید گسترده تری به انواع سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس نگاهی بیندازیم، تفاوتی در خود سوالات نمیبینیم و در نهایت به استاندارد یکسانی می رسیم.

تسک 2 رایتینگ آیتلس در واقع یک مقاله به طول حداقل 250 کلمه می باشد. در این بخش داوطلبان با یکی از انواع سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس که در این مقاله معرفی می شود مواجه می شوند و باید خود را از قبل برای نوشتن مقاله ای با ساختار درست آماده کرده باشند.

در این مقاله ما به طور مفصل به جزئیات نوشتن مقالات رایتینگ تسک 2 آیلتس و نوع پاراگراف بندی و پرداخت صحیح به موضوع نخواهیم پرداخت. در واقع این ها موضوعات مفصلی هستند که در مقالاتی که در در آینده داخل سایت قرار میگیرند به تدریج به آنها اشاره خواهیم کرد.

در این مقاله صرفا قصد داریم به طور کلی رایج ترین و استانداردترین نوع دسته بندی سوالات رایتینگ تسک 2 را معرفی می کنیم و انواع مختلف این سوالات را با مثال معرفی کرده و شرح میدهیم.

پیشتهاد ویژه: دوره آنلاین آیلتس آرمانی با تخفیف ویژه و روش تدریس نوین

 

انواع سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس

 

اگر از دید کلی به سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس نگاهی بیندازیم، این سوالات به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

 1. سوالات Argumentative
 2. سوالات Non-argumentative

در ادامه این دو دسته را شرح می دهیم و انواع مختلف آنها را بیان می کنیم.

 

انواع سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس، سوالات Argumentative

 

این نوع سوالات با نام Opinion essay یا  Agree/disagree essayنیز شناخته می شوند. این نوع مقاله رایج ترین نوع در رایتینگ تسک 2 آیلتس است و اگر شما قصد شرکت در آزمون آیلتس را داشته باشید احتمال اینکه در تسک 2 با این نوع مقاله روبرو شوید زیاد است. برای خیلی از داوطلبان، این نوع مقاله به خاطر ساختار خاص و نوع نوشتاری که برای آن نیاز است، سخت ترین نوع مقاله در رایتینگ تسک 2 آیلتس می باشد.

همانطور که از اسم این نوع مقاله مشخص است، در این نوع مقالات یک موضوع مورد بحث و جدل که معمولا در مورد مسائل اجتماعی می باشد بیان می شود و شما باید با مد نظر قرار دادن هر دو طرف بحث، موضوع را تحلیل کنید، نظر خود را اعلام کرده و دلایل موافقت و مخالفت خود را نیز بنویسید و در آخر هم یک نتیجه گیری نهایی روی بحث داشته باشید.

در این مقالات موضوع مورد بحث در بخشی از سوال که بیانیه (Statement) نام دارد مطرح می شود. سپس به طور معمول یکی از سوالات زیر بعد از بیانیه آمده تا شما موضوع مورد بحث را تحلیل کنید.

 • ?Do you agree or disagree
 • ?What is your opinion
 • ?To what extent do you agree or disagree

در زیر نمونه ای از این نوع سوالات در رایتینگ تسک 2 آیلتس را مشاهده می کنید:

opinion essay

 

اینجا ببینید: دوره های آنلاین زبان آرمانی با تخفیف ویژه

 

انواع سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس، سوالات Non-argumentative

 

نوع دیگری از سوالات آزمون آیلتس سوالات Non-argumentative می باشد که همانطور که از اسم آن پیداست، شما در این نوع از سوالات شما لازم نیست با بحث روی دو وجه مختلف یک موضوع نظر خود را بیان کنید. این نوع سوالات خود به 4 نوع خیلی رایج تقسیم بندی می شوند که در زیر معرفی شده اند:

مقاله مرتبط: انواع سوالات لیسنینگ آیلتس

 

 1. مقالات Discussion

در این نوع مقالات نیز مانند مقالات Opinion essay دو وجه مختلف از یک موضوع مورد بحث قرار می گیرد، اما داوطلبان به جای اینکه خود را در یک طرف بحث قرار دهند، باید هر دو وجه موضوع را به صورت بی طرفانه تحلیل می کنند. برای گرفتن یک نمره خوب در نوشتن این نوع مقالات، داوطلبان باید هر دو وجه موضوع را با دلایل قوی و کافی و از دید بالا و کاملا منصفانه و بی طرف مورد بحث قرار دهند.

البته در این نوع سوالات از داوطلبان خواسته میشود نظر خود را هم بیان کنند اما داوطلبان معمولا به اشتباه یکی از طرف های بحث که خود طرفدار آن هستند را قوی تر و طرف دیگر را ضعیف تر تحلیل می کنند تا نظر خودشان صحیح به نظر برسد. اما در واقع در این نوع مقالات هر دو طرف بحث باید به صورت قوی و با دلایل کافی مورد بحث قرار بگیرد.

سوالی که در این نوع مقالات مطرح می شود معمولا به صورت زیر است:

Discuss both views and give your opinion.

نمونه ای از نوع مقالات در زیر آمده است:

 1. discussion essayمقالات Problems and solutions

در این نوع مقاله معمولا یک مشکل اجتماعی که در حال رشد و تبدیل شدن به یک معضل جدی می باشد مطرح می شود. سپس از داوطلبان خواسته می شود دلایل ایجاد این مشکل را بررسی و تحلیل کنند و راه حل های این مشکل را نیز معرفی کنند.

البته اینکه شما چه دلایل و راه حل هایی را مطرح می کنید مهم نیست. یعنی شاید دلایل شما درست نباشند و یا راه حل هایی که ارائه می دهید خیلی کارساز و کارشناسانه نباشند. در واقع انتظار نمیرود یک داوطلب در همه زمینه ها یک متخصص باشد و برای این مساله نمره این از داوطلب کسر نخواهد شد.

چیزی که در این نوع مقاله ها و هر مقاله دیگری مهم است، انسجام و پیوستگی متن، ساختارهای صحیح گرامری، لغات صحیح و کاربردی و همچنین ارتباط موضوعی متن شما با سوال مطرح شده است.

در زیر نمونه ای از این نوع سوالات را مشاهده می کنید:

 1. problem solution essayمقالات Causes and solutions

این نوع مقالات تا حد زیادی شبیه به مقالات Problems and solutions هستند با این تفاوت که در موضوع مطرح شده در متن سوال از داوطلب خواسته میشود به جای مشکلات، دلایل یک اتفاق را بررسی کند و سپس راه حل هایی را ارائه دهد.

در زیر یک نمونه از این سوالات را مشاهده می کنید:

 1. causes and solution essay
 2. مقالاتAdvantages and disadvantages

برای گرفتن یک نمره خوب در رایتینگ تسک 2 آیلتس، ابتدا باید نوع سوال را به درستی تشخیص داد. یکی از انواع سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس، مقالات مربوط به فواید و ضررهای یک موضوع است. در این نوع مقالات یک موضوع یا اقدام مطرح می شود و از داوطلب خواسته می شود در مورد چند تا از مهمترین فواید و ضررهای آن موضوع را معرفی و تحلیل کند.

داوطلبان در جواب این نوع سوالات باید هر دوی فواید و ضررها را با دلیل و مثال کافی و با وزن مساوی توضیح دهند، در غیر این صورت از نمره آنها کسر خواهد شد. در سوال مطرح شده برای این نوع مقالات ممکن است با عبارات مختلفی مواجه شوید که همگی نشان از همان نوع مقالات دارند:

?…What are the advantages and disadvantages of

?Do you think the advantages outweigh the disadvantages

?Discuss the advantages and disadvantages and give your opinion

در زیر یک نمونه مثال از این نوع مقالات آمده است:

 1. pros and cons essayمقالات Double question essays

آخرین نوع از انواع سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس مقالات دو سوالی هستند. در Double Question ها از داوطلبان به صورت مستقیم و در ارتباط با موضوع مطرح شده، دو سوال پرسیده می شود و داوطلب باید برای هر یک از سوال ها پاسخی را در یکی از پاراگراف های رایتینگ خود اختصاص دهد.

نمونه ای از این نوع سوالات رایتینگ تسک 2 در زیر آمده است:

double question essay

جمع بندی انواع سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس

در این مقاله انواع سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس را بررسی کردیم. تشخیص نوع سوال برای ساختاربندی و نوع پرداختن به موضوع مقاله ضروری است. داوطلبان باید انواع سوالات آیلتس را تشخیص داده و دقیقا در راستای سوالات خواسته شده مقاله خود را تنظیم کنند.

طول مقاله باید حداقل 250 کلمه باشد و برای تعداد کلمات کمتر از 250 از داوطلب نمره کسر خواهد شد. اگر تعداد کلمات بیشتر از این مقدار باشد ایرادی ندارد اما تعداد کلمات بیشتر نمره ای برای داوطلب ندارد و بهتر است داوطلب در بازه تعداد 250 تا حداکثر 270 کلمه به طور کامل به موضوع مقاله بپردازد و مقاله خود را در این بازه تعداد کلمات به پایان برساند.

البته ساختار و نحوه نوشتن مقالات، جمله بندی ها، پاراگراف بندی ها و … در رایتینگ تسک 2 آیلتس جزئیات بسیار زیادی دارد که در قالب این مقاله نمی گنجد اما همین بس که داوطلبان می بایست مقالات خود را با توجه به نوع سوالات 4 الی 6 پاراگراف تنظیم کنند. پاراگراف اول مربوط به مقدمه و پاراگراف آخر مربوط به نتیجه گیری است که در تمام مقالات یکسان است و قسمت بدنه مقاله نیز می تواند با توجه به نوع سوال بین 2 تا حداکثر 6 پاراگراف باشد.

نکات اسپیکینگ آیلتس

تمرکز این مقاله روی نکات اسپیکینگ آیلتس می باشد زیرا اسپیکینگ آیلتس برای خیلی از داوطلبان چالشی ترین بخش آزمون آیلتس است. داوطلبان معمولا خود را به خوبی برای بخش های دیگر آزمون آیلتس آماده می کنند اما اسپیکینگ آیلس نگران کننده ترین بخش آیلتس است زیرا معمولا به صورت خودآموز قابل تمرین نیست و داوطلبان نمی توانند قبل از آزمون به صورت واقعی سطح خود را در این مهارت بسنجند.

البته ما این مشکل را به صورت جدی و موثر حل کرده ایم. برای اینکه با روش های تقویت مکالمه به صورت خودآموز آشنا شوید می توانید مقاله تقویت مکالمه بدون پارتنر را مطالعه کنید.

در ادامه، 10 تا از مهمترین و موثرترین نکات اسپیکینگ آیلتس که می توانند تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم روی نمره اسپیکینگ شما داشته باشند را آورده ایم. این نکات هم مربوط به مراحل آماده سازی جهت آزمون و هم مربوط به نحوه صحیح پاسخ به سوالات در روز آزمون هستند.

پیشنهاد ویژه: دوره های آنلاین آیلتس آرمانی با جدیدترین متدهای تدریس زبان و بازدهی بسیار بالا

جواب ها را حفظ نکنید

یکی از مهمترین نکات اسپیکینگ آیلتس در مورد حفظ کردن جواب هاست زیرا این کار بین داوطلبان بسیار رایج است و متاسفانه توسط برخی اساتید آیلتس به اشتباه به داوطلبان توصیه می شود. اسپیکینگ آیلتس برای سنجش توانایی شما در برقراری یک رابطه دوطرفه موثر طراحی شده است. بنابراین اگر سوالات مصاحبه کننده را به صورت حفظی پاسخ بدهید، آنها به راحتی متوجه این موضوع خواهند شد و علاوه بر اینکه نمره شما کسر می شود، مصاحبه کننده در چنین شرایطی معمولا صحبت های شما را قطع و سوال جدیدی از شما خواهد پرسید.

اینجا ببینید: دوره های آنلاین زبان آرمانی با بازدهی شگفت انگیز و تخفیف ویژه

از خودتان داستان نسازید

خیلی از سوالات آیلتس طوری طراحی میشوند که معمولا در زندگی روزمره ما اتفاق افتاده اند. البته مواردی نیز وجود دارد که از شما سوالی پرسیده میشود که قبلا در آن موقعیت نبوده اید و مجبور هستید آن را در ذهن تصور کنید. اما برای سوالاتی که قبلا تجربه کرده اید به سراغ داستان سرایی و ساختن یک موقعیت خیالی نروید. این یکی از مهمترین نکات اسپیکینگ آیلتس است. داستان سازی باعث می شود ذهن شما درگیر دو وظیفه همزمان شود: یکی ادامه داستان خیالی که در حال سر هم کردن آن هستید و دیگری توصیف این داستان به انگلیسی. انجام این دوکار باهم روی Fluency یا روان صحبت کردن شما تاثیر می گذارد.

از لغات رسمی استفاده نکنید

یکی دیگر از نکات اسپیکینگ آیلتس که بسیار در نمره نهایی شما تاثیر دارد نوع زبانی است که بکار می برید. آزمون اسپیکینگ آیلتس شبیه سازی یک تعامل روزمره و طبیعی بین مصاحبه کننده و داوطلب است. بنابراین شما نباید هنگام صحبت کردن، لغات رسمی مانند Thus و Therefore که معمولا در بخش رایتینگ استفاده می شود را به کار ببرید. این کار دانش و مهارت پایین شما را در برقراری ارتباط طبیعی و روزمره نشان می دهد و از نمره شما کسر می کند.

همچنین همانطور که در مقاله باورهای غلط در مورد آیلتس اشاره کردیم به هیچ وجه سعی نکنید از لغات پیچیده و از پیش حفظ شده در آزمون آیلتس استفاده کنید، زیرا این کار برای مصاحبه کننده های آیلتس کاملا آشکار است و بر خلاف ذهنیت خیلی از داوطلبان، نه تنها نشان دهنده دانش بالای زبانی شما نیست بلکه به مصاحبه کننده ثابت می کند که شما اطلاعات و مهارت کافی در مکالمه های طبیعی روزمره ندارید.

فرض کنید یک مصاحبه کاری دارید

هرچند خیلی تاکید می شود که مصاحبه کننده در دادن نمره به شما به صورت شخصی قضاوت نخواهد کرد و برای این کار کاملا آموزش دیده است و تنها مساله ای که اهمیت دارد توانایی شما در برقراری ارتباط موثر است. اما به هر حال مصاحبه کننده یک انسان است و با دیدن شما و رفتار شما تصویری در ذهن شکل می دهد و ناخودآگاه شما را قضاوت می کند. رعایت نکات زیر می تواند در مصاحبه شما تاثیرگذار باشند:

 • با لباس مناسب به جلسه مصاحبه بروید و تیشرت و شلوار خیلی تنگ و غیر رسمی نپوشید.
 • هنگام ورود لبخند به لب داشته باشید و با انرژی به مصاحبه کننده سلام بدهید.
 • ارتباط چشمی خود را با مصاحبه کننده حفظ کنید و هنگام صحبت به زمین یا اطراف زل نزنید.

هرچند این موارد به طور مستقیم نمره ای ندارند اما رعایت آنها می تواند تاثیر مثبتی روی مصاحبه کننده و حتی نوع سوالاتی که می پرسد داشته باشند.

آرامش خودتان را حفظ کنید

باید سعی کنید کاملا آرام و ریلکس باشید و سطح استرس خود را پایین نگه دارید. با استرس بالا در بهترین حالت فقط قادر خواهید بود از دو سوم مهارت واقعی خود استفاده کنید، زیرا تحت استرس Fluency (روان صحبت کردن) و Accuracy (دقت) شما به شدت کاهش می یابد و خیلی از لغات و اصطلاحاتی که تمرین کرده اید از یادتان می رود.

از زبان بدنتان استفاده کنید

زبان بدن در مکالمهحرکت دست ها، تن صدا و حالات چهره شما نقش پر رنگی در انتقال احساسات و منظور شما دارند و شما باید تمرین کنید و یاد بگیرید از این ابزارها استفاده کنید. شاید باورتان نشود اما طبق تحقیقات 93% از ارتباطی که با افراد دیگر دارید از طریق زبان بدن است.

البته باید یاد بگیرید تا به صورت کاملا صحیح و موثر از این ابزارها استفاده کنید زیرا در غیر این صورت اثر عکس خواهند داشت. برای مثال اگر بیش از حد از حرکات دست هنگام صحبت استفاده کنید باعث اذیت شدن طرف مقابل خواهید شد.

زمان بخرید

از دیگر نکات اسپیکینگ آیلتس این است که اگر ذهن شما آماده پاسخ به سوال نیست باید چند ثانیه صبر کنید تا ذهن شما مطالب را برای بیان کردن مرتب کند. گاهی داوطلبان بلافاصله پس از شنیدن سوال شروع به جواب دادن می کنند در حالی که واقعا نمیدانند چه می خواهند بگویند و این کار باعث می شود شما جملاتی را شروع کرده و در نیمه کار ندانید چطور آنها را به پایان برسانید. در برخی مواقع هم باعث می شود شما چیزی بگویید که واقعا قصد نداشتید بگویید و اصولا با آن مخالف هستید ولی به دلیل اینکه ابتدا روی آن به اندازه کافی فکر نکرده اید مجبورید به نحوی که دوست ندارید جمله خود را تمام کنید.

می توانید برای خریدن زمان از Filler ها استفاده کنید. در واقع Filler ها عباراتی از پیش ساخته شده هستند که شما برای بیان آنها نیازی به فکر کردن ندارید و می توانید با بیان آنها کمی به خود برای ساخت جملات بعدی فرصت بدهید. چند نمونه Filler در زیر آمده است:

Let me see …

You know …

I mean …

I haven’t thought about that before, but I think …

The first thing I should say is …

اشتباهات را اصلاح نکنید

معمولا زبان آموزان در حین صحبت کردن اشتباهاتی مرتکب می شوند که متوجه آنها نمی شوند. این اشتباهات حاصل از عدم دانش گرامری نمی باشد و زبان آموزان گاهی برای افزایش Fluency خود در واقع Accuracy را قربانی می کنند.

گاهی اوقات نیز ممکن است داوطلبان در حین صحبت کردن اشتباهاتی انجام دهند که متوجه آنها بشوند. بهتر است در این حالت از اصلاح اشتباه خود بپرهیزید و با تمرکز به صحبت های خود ادامه بدهید. سعی در اصلاح اشتباهات از روان صحبت کردن شما می کاهد و تمرکز شما را به هم میزند و گاهی نیز ممکن است ادامه صحبت های خود را نیز فراموش کنید. اصلاح اشتباهات می تواند روی اعتماد به نفس شما نیز تاثیر بگذارد و شما را دچار تردید و صدای شما را دچار لرزش کند.

حاشیه نروید

سعی کنید اولویت شما پاسخ به سوال به صورت دقیق و مستقیم باشد. گاهی اوقات داوطلبان برای اثبات توانایی خود در مکالمه و افزایش زمان صحبت های خود، موضوع بحث را به حاشیه می برند و در مورد مسائلی صحبت می کنند که موضوع سوال نبوده است. این اشتباه تاثیر مستقیم روی نمره اسپیکینگ شما خواهد گذاشت. از این کار به جد پرهیز کنید.

شاه کلید اعتماد به نفس

اعتماد به نفس در مکالمهبی شک مهمترین مورد از نکات اسپیکینگ آیلتس اعتماد به نفس است. شما باید به صورت قلبی اطمینان داشته باشید که مهارت و علم کافی برای نمره ای که میخواهید بگیرید را دارید. این احساس مثل نیترو در مسابقات اتومبیل رانی می باشد و بوست شگفت انگیزی را به مهارت اسپیکینگ شما می دهد، جوری که خودتان هم عملکرد خود را باور نخواهید کرد.

برای نشان دادن آرامش و اعتماد به نفس خود، در طول مصاحبه لبخند به لب داشته باشید و از حرکاتی مثل تکان دادن پاها، دست به سینه نشستن، لم دادن و بازی با انگشتان دست که نشان دهنده استرس و عدم اعتماد به نفس شماست خودداری کنید.

جمعبندی نکات اسپیکینگ آیلتس

در این مقاله ده تا از موثرترین نکات اسپیکینگ آیلتس را بررسی کردیم. تمام بخش های آیلتس کاملا دقیق طراحی شده است و مصاحبه کننده های آیلتس کاملا آموزش دیده اند تا مهارت طبیعی شما در اسپیکینگ و همینطور رایتینگ را بسنجند. هر گونه تلاش برای بالاتر نشان دادن سطح مهارت های خود از راه های تقلبی در آزمون آیلتس نتیجه عکس به همراه خواهد داشت. به همین دلیل است که روش هایی مثل به کار بردن کلمات، اصطلاحات و ضرب المثل های پیچیده و غیر طبیعی هنگام صحبت کردن نمره شما را کسر می کند.

آیلتس یک آزمون کاملا استاندارد، منصفانه و روانشناسی شده است و برای موفقیت در آزمون آیلتس باید سطح دانش زبانی و مهارت های خود را به طور واقعی تقویت کنید و با روش های میانبر قادر نخواهید بود نمره خود را افزایش دهید.

صفحه قبل 1 2 3 4 صفحه بعد