راز یادگیری زبان انگلیسی

اگر از این دسته افراد هستید به احتمال بسیار بالا در موسسات زبان انگلیسی ثبت نام کرده اید که به روش های بسیار قدیمی مربوط به دهه هفتاد میلادی زبان انگلیسی را تدریس می کنند. یا شاید هم احتمالا از اساتیدی کمک خواسته اید که راه اشتباهی را پیش روی شما قرار داده اند.

فقط در همین صورت است که زبان انگلیسی را یاد نخواهید گرفت! زیرا اگر از روش درست یادگیری زبان انگلیسی و مطابق با متدهای روز دانشگاه های کمبریج و آکسفورد استفاده کنید، یادگیری زبان انگلیسی برای شما مثل آب خوردن خواهد بود و بین یک تا دو سال قادر خواهید بود به این زبان مکالمه کنید.

در زمان های نه چندان دور زبان آموزانی را می دیدیم که برای یادگیری زبان انگلیسی و قبولی در آزمون آیلتس مجبور بودند حدودا شش یا هفت سال بطور مرتب در کلاس های حضوری زبان انگلیسی شرکت کنند. این زمان در حال حاضر با کلاس های آنلاین و  دوره فشرده زبان آیلتس   به کمتر از دو سال کاهش یافته است.

برای آشنایی با این متدهای روز که بر اساس مکالمه زبان انگلیسی پایه ریزی شده اند در ادامه با ما همراه باشید.

روش های قدیمی آموزش زبان

در اوایل جنگ جهانی دوم برای آموزش زبان به سربازهایی که وظیفه فتح کشورهای دیگر را بر عهده داشتند از روش تکرار یا Audiolingual استفاده می شد. طبق این روش افراد عبارات مشخصی را هر جلسه ده ها بار تکرار می کردند تا آنها را یاد بگیرند.

در همان زمان ها روش تدریس زبان دیگری وجود داشت که بر پایه آموزش گرامر محض بود. این روش متاسفانه هم اکنون نیز توسط برخی موسسات در ایران و نقاط دیگر جهان برای تدریس زبان انگلیسی استفاده می شود. طبق این روش افراد برای مدت طولانی، دو یا سه سال فقط با گرامر و ساختارهای زبان انگلیسی آشنا می شوند و سپس مجوز شرکت در کلاس های مکالمه را می گیرند که ثابت شده روش صحیحی نیست.

البته نمی توان هم اکنون ادعا کرد که این روش ها کاملا بی تاثیر هستند و افراد در گذشته با همین روش ها زبان را یاد می گرفتند، اما درصد افرادی که به این روش با یک زبان دیگر آشنا می شدند بسیار کم بود و مدت زمان زیادی هم طول می کشید تا فرد روی زبان دوم مسلط شود.

روش های به روز آموزش زبان

در روش های به روز آموزش زبان، مکالمه حرف اول را می زند و در مرکز توجه و تمرکز مدرسان زبان است. مکالمه زبان انگلیسی از اصلی ترین مهارت های زبان انگلیسی است زیرا سطح زبان شخص با سطح مکالمه او سنجیده می شود. حتی اگر شما در گرامر زبان انگلیسی سطح بسیار بالایی نیز داشته باشید اما نتوانید انگلیسی را صحبت کنید سطح شما همچنان مقدماتی خواهد بود.

همین امر باعث شده در روش های جدید زبان انگلیسی از تمام بخش ها و مهارت های مختلف به عنوان ابزاری برای تقویت مکالمه استفاده شود. یعنی اگر یک بازرس ارشد کنترل کیفیت تدریس سر کلاس شما به عنوان یک مدرس حضور یابد تا کیفیت تدریس شما را ارزیابی کند و شما زمانی را برای مکالمه در طول زمان تدریس خود اختصاص ندهید، بازرس صد در صد شما را به عنوان یک مدرس استاندارد تایید صلاحیت نخواهد کرد.

چرا روش های جدید کارآمد هستند؟

همانطور که اشاره کردیم در روش های جدید تدریس از روش های قدیمی تر نیز استفاده می شود اما این کار به شکل ترکیبی و به جا صورت می گیرد. برای مثال وقتی کلمه ای جدید را به زبان آموز یاد می دهند از او می خواهند چند بار کلمه را تکرار کند که همان روش تکرار Audiolingual می باشد اما این کار فقط در بخشی کوچک از زمان تدریس صورت می گیرد تا تاثیر خود را بگذارد و تمام زمان جلسه صرف این کار نخواهد شد.

همچنین تمرکز اصلی در تمام طول درس روی مکالمه زبان آموزان خواهد بود، به شکلی که دغدغه مدرس و کتاب درسی این است که زبان آموز تمام مواردی را که روی کاغذ به عنوان لغت و یا ساختار می آموزد را بتوانند در مکالمه استفاده کنند.

همین گرایش جدید در تدریس زبان انگلیسی و استفاده ترکیبی و بجا از روش های قدیمی و جدید توانسته بازدهی زبان آموزان را به شکل باورنکردنی افزایش دهد به طوری که اگر زبان آموز به طور مرتب در کلاس ها شرکت کند قادر خواهد بود بعد از دوسال به راحتی در مورد حوزه های مختلف زندگی روزمره مکالمات موثری را با دیگران به زبان انگلیسی داشته باشد. این در حالی است که شاید بیست سال پیش با روش های تدریس قدیمی، زبان آموزان برای رسیدن به همین سطح نیاز داشتند بین پنج تا هفت سال زمان صرف کنند.

اما سوال اینجاست که چگونه و کجا باید به این روش های نوین و مکالمه محور تدریس زبان انگلیسی دسترسی داشت؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.

مسیر موفقیت برای آزمون آیلتس

یکی از اهدافی که زبان آموزان و دانشجویان از یادگیری زبان انگلیسی دنبال می کنند شرکت در آزمون آیلتس و مهاجرت است. معمولا زمان برای زبان آموزانی که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارند بسیار کم و در حدود 4 الی 8 ماه است. لذا با توجه به زمان کم و مشغله های کاری و زندگی پر از فشار این افراد، وجود یک  کلاس آنلاین آیلتس  که فشرده و در عین حال کاربردی و موثر باشد احساس می شود.

پیشنهاد ما برای این افراد کلاس های آنلاین آیلتس آرمانی می باشد که با استفاده از جدیدترین روش های روز تدریس زبان توانسته شرایطی را فراهم کند که زبان آموزان با توجه به زمانی که می توانند به یادگیری زبان انگلیسی اختصاص دهند، به انتخاب خود و به صورت کاملا منعطف به صورت روزانه ساعاتی را به فراگیری زبان اختصاص دهند.