شرایط مهاجرت به سوئد

کشور سوئد یکی از بهترین کشورهای مهاجر پذیر اروپایی محسوب می شود. وضعیت خوب اقتصادی، امنیت بالا، رفاه، موقعیت های شغلی مناسب، داشتن دانشگاه هایی با رنکینگ بالای جهانی، این کشور را به محبوب ترین مقاصد مهاجران تبدیل کرده است. راه های بسیار زیادی برای مهاجرت کاملا قانونی به کشور سوئد وجود دارد. در ادامه قصد داریم شرایط مهاجرت به سوئد را به صورت کاملا واضح و روشن برای شما شرح دهیم. در ادامه همراه ما باشید:

 

روش های مهاجرت به کشور سوئد

روش های متعددی برای مهاجرت به کشورهای مختلف به خصوص کشورهای مهاجر پذیر اروپایی وجود دارد. برخی از متداول ترین و مهم ترین این روش ها شامل موارد زیر می شود:

 1. مهاجرت به سوئد از طریق تحصیلی
 2. مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک
 3. مهاجرت به سوئد از طریق کار
 4. مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج
 5. مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی
 6. مهاجرت به سوئد از طریق دریافت ویزای هنرمندان

 

صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد

رنک بالای دانشگاه های برتر سوئد، کیفیت و سطح آموزشی آن، این کشور را به یکی از مقاصد مورد توجه دانشجویان بین الملل تبدیل کرده است. بر این اساس مرحله اول مهاجرت تحصیلی به سوئد، انتخاب دانشگاه مورد نظر و مکاتبه و درخواست پذیرش از آن است. تمامی دانشجویان بعد از فراغت، می توانند حدود 6 ماه اقامت این کشور را کسب کرده و در صورت تمایل به جست و جوی کار مشغول شوند. زمانی که این دسته از افراد موفق به یافتن شغل شوند، می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و در سوئد ساکن شوند.

یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در سوئد این است که دانشجویان بدون هیچ محدودیتی می توانند در اوقات فراغت خود مشغول به کار شوند. همچنین این دانشگاه ها، به یادگیری زبان سوئدی و یافتن مسکن به دانشجویان خود کمک فراوانی می کنند. بدین ترتیب، در صورتی که دانشجویان مدرک دانشگاهی این کشور را کسب کرده و به زبان سوئدی مسلط باشند، می توانند به ساده ترین شکل ممکن وارد بازار کار کشور سوئد شده و اقامت این کشور را به دست آورند.

 

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی کشور سوئد

به صورت کلی متقاضیان تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در کشور سوئد، می توانند پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مدنظر خود و در دست داشتن مدارک زیر نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند.

 • پاسپورت
 • مدارک هویتی معتبر و ترجمه رسمی آن
 • تکمیل فرم های درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • در صورت متاهل بودن، گواهی ازدواج و تولد فرزند
 • مدرک آیلتس با نمره مورد تایید دانشگاه مورد نظر
 • تمکن مالی جهت پوشش دهی هزینه های زندگی در سوئد

 

هزینه های تحصیلی در کشور سوئد

طبق قوانین کشور سوئد، مهاجران متقاضی تحصیل در این کشور، دو دسته هستند: دسته اول مهاجران عضو اتحادیه اروپا و دسته دوم نیز از متقاضیان سایر کشورها هستند. دسته اول به صورت کاملا رایگان می توانند به تحصیل در این کشور بپردازند. در مقابل، دسته دوم تنها در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در صورتی می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند؛ این دسته از افراد در صورتی می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند که بورسیه تحصیلی این کشور را داشته باشند.

بورسیه های تحصیلی در سوئد نیز به دو صورت است: در نوع اول، دولت تمامی هزینه های زندگی، سفر و تحصیل را به صورت کامل می پردازد. متاسفانه ایرانیان از دریافت بورسیه دولتی این کشور محروم هستند. نوع دوم از بورسیه های این کشور، بورسیه هایی هستند که دانشگاه ها بخشی از هزینه های دانشجویی خود را متقبل می شوند. به صورت کلی هزینه های مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد بسیار کمتر از کشورهایی مانند فنلاند و انگلیس است. با توجه به اینکه دانشجویان می توانند حدود 40 ساعت در هفته کار کنند و اینکه مشاغل دانشجویی از درآمد مناسبی برخوردار هستند، این دسته از افراد می توانند به راحتی هزینه های روزمره خود را تامین کنند.